کاتینگ پرده چیست؟

عرضه عمده پارچه‌های پرده‌ای از سال‌ها پیش در بازار ایران به صورت فروش طاقه‌ی پارچه پرده بوده است. به این صورت که فروشگاه یا گالری فروش پرده از بنکدار و فروشنده عمده پارچه پرده‌ای، اجناس و نمونه‌های مختلفی را انتخاب می‌کند و از هر مدل یک یا چند طاقه خریداری کرده و در فروشگاه و گالری خود به فروش می‌رساند.

اما چند سالی است که نوع جدیدی از فروش پارچه پرده‌ای در ایران رونق گرفته و نام آن کاتینگ است.

فروش کاتینگ پرده به این صورت است که فروشنده کاتینگ پرده، نمونه‌های پارچه‌های پرده‌ای خود را که به آن کالیته (کالیته به هر نمونه از یک مدل پارچه پرده‌ای می‌گویند، که البته در دیگر دسته‌ بندی‌های پارچه هم برای نمونه‌ها از همین عنوان کالیته استفاده می‌شود) می‌گویند، به فروشگاه‌های سطح شهر عرضه می‌کند و فروشگاه ها و گالری‌ها که مستقیم با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند، نمونه‌ها (کالیته‌ها) را عرضه کرده و خریدار نهایی از میان آنها انتخاب می‌کند.

سپس مدیر فروشگاه به شرکت فروشنده کاتینگ اعلام می کند که از کدام نمونه(کالیته)، کدام رنگ، چه متراژی نیاز دارد و بعد از هماهنگی، فروشنده کاتینگ، پارچه پرده‌ای مورد نظر را طبق سفارش مشتری برش داده، بسته بندی و ارسال می‌کند.

نوع دیگری از نمونه ها به صورت بوک(کتاب) است. به صورتی که نمونه پارچه‌های پرده‌ای مانند برگه‌های یک کتاب بزرگ در یک جلد جمع آوری و عرضه می‌شوند.

این سبک فروش حتی به صورت بین المللی نیز انجام می‌شود. به این صورت که فروشنده کاتینگ پرده در ترکیه، امارات یا کشور دیگری است و نمونه‌ها را به فروشگاه‌های ایران عرضه می‌کند و در صورت سفارش، اجناس را از کشور خود به مقدار سفارش داده شده، در کوتاهترین زمان ممکن پرده سفارش داده شده را به فروشگاه ایرانی تحویل می‌دهد.

در اصطلاح به این نوع از کاتینگ‌ها ، “کاتینگ موجود ترکیه” یا “کاتینگ موجود دبی” و … می‌گویند.مزایای کاتینگ چیست؟

خرید پارچه پرده‌ای به صورت کاتینگ باعث می‌شود که فروشگاه‌ها مجبور نباشند مقدار زیادی پارچه پرده‌ای به صورت طاقه خریداری کنند بلکه می‌توانند تنوع بسیار بالایی از نمونه‌های انواع پارچه‌های پرده پذیرایی، پرده اتاق خواب، پرده اتاق کودک، پرده آشپزخانه، زبرا و ملزومات پرده را در اختیار داشته باشند بدون آن که مجبور به خرید تمام آنها باشند. در واقع مدیر فروشگاه فقط در صورت سفارش مشتری و فقط به مقدار مورد نیاز از هر پارچه خریداری می‌کند و این بسیار مقرون به صرفه است.

اجازه بدهید در اینجا یک مثال ساده برای شما بزنیم. به عنوان مثال برای افتتاح یک گالری پرده شما حداقل به سه طرح پرده اتاق خواب نیاز دارید. طرح های پرده اتاق خواب هر کدام  شاید حدود ۳ یا ۴ رنگ به طور میانگین دارند. پس فقط برای پرده اتاق خواب شما به حدود ۱۲ طاقه پارچه نیاز دارید که همین مقدار زیادی از بودجه شما برای شروع کار را خواهد گرفت. ضمن اینکه مشتری در گالری شما فقط ۳ طرح پرده اتاق خواب می‌تواند انتخاب کند، اما با تهیه کردن یک ست کاتینگ شاید ده‌ها کالیته پرده اتاق خواب داشته باشید که هر مشتری با هر سلیقه‌ای ، یکی از آنها را بپسندد.

به علت رقابت بالای افراد و شرکت‌های کاتینگ پرده، شما به عنوان مالک فروشگاه یا گالری پرده با طیف وسیعی از جدیدترین و زیباترین مدل‌های پرده روبرو هستید که می تواند هر نوع سلیقه‌ای را در بر بگیرد.

ضمن اینکه برای شروع کار نیاز به سرمایه خیلی زیاد نیست ، چون شما مجبور نیستید تعداد خیلی زیادی برای شروع کار ، طاقه پارچه خریداری کنید، صرف نظر از این که آیا اصلاً این طاقه‌ها به فروش می‌رسد یا نه. شما صرف اینکه بتوانید فروشگاه رو خیلی خوب دکور کنید، می‌توانید با یک یا چند کاتینگ کار را شروع کنید.

با این روش تعهد مالی به هیچکس ندارید، چون طاقه‌ای را در مفازه ندارید که بخواهید بابتش مبلغی را به صورت نقد یا چک بپردازید. فقط و فقط به اندازه پارچه‌ای که از کالیته‌های کاتینگ می‌فروشید ، اقدام به خرید می‌کنید.مشکلات کاتینگ چیست؟

یکی از بزرگترین مشکلات کاتینگ عدم موجودی شرکت‌های فروشنده کاتینگ می‌باشد.

تصور کنید شما یک مشتری دارید که سفارشات تمام خانه از قبیل  پرده پذیرایی، پرده اتاق خواب، پرده اتاق کودک، پرده آشپزخانه  را به شما سفارش داده، یک سفارش چند میلیونی با این رقابت شدید و کمبود مشتری. شما با شرکت کاتینگ تماس می‌گیرید و سفارش خودتان را اعلام می‌کنید و شرکت کاتینگ اعلام می‌کند که از این اجناس بعضی‌ها را موجود ندارد و آن وقت مشتری شما کل سفارشش را لغو می‌کند و به فروشگاه دیگری برای سفارش می‌رود.

این مشکل اصلی بعضی از شرکت‌های عرضه کاتینگ می‌باشد. پس باید از پشتیبایی شرکتی که ست کاتینگ را خریداری می‌کنید کاملاً مطمئن باشید. باید به سابقه شرکت خیلی توجه کنید و حتی در صورت امکان از بعضی از مشتری‌های قدیمی آن شرکت، در مورد نحوه پشتیبانی تحقیق کنید. خلاصه اینکه خرید ست کاتینگ تازه اول راه می‌باشد و اگر پشتیبانی این ست کاتینگ خوب نباشد، شما صرفاً یک تعدادی کالیته خریداری کرده‌اید که نمی‌توانید پارچه‌هایش را داشته باشید و ضمن اینکه آن مشتری که کارش به اشکال خورده باشد، دیگر امکان ندارد برای خرید به شما مراجعه کند.

کاتینگ های موجود خارج از کشور هم مشکلات خودشان را دارند. منظور ما اینجا کاتینگ‌هایی هستند که نمونه‌ها و کالیته‌هابشان را به شما می‌فروشند ولی اجناس آنها به صورت طاقه در ایران نیست و بعد از اینکه سفارش دادید، سفارش شما از کشورهایی مثل ترکیه و امارات ارسال می‌شود.

اولین مشکلی که ممکنه این کاتینگ‌ها داشته باشند به جز کسری و عدم موجودی کاتینگ، تاخیر زیادی است که در ارسال و تحویل گرفتن سفارشات در این نوع از کاتینگ هاست. به خصوص اگر تاخیری در تحویل داشته باشند. برای سفارشات آخر سال و شب عید بسیار آسیب زننده خواهد بود.

پس مجدداً تاکید می‌کنیم که انتخاب شرکت کاتینگ بسیار بسیار مهمه. شما شاید جدیدترین و زیباترین ست کاتینگ را خریداری کنید ولی وقتی پشتیبانی خوبی از کالیته ها نشود متاسفانه تمام آن کالیته‌ها بی ارزش خواهند بود.

مشکل بعدی که ممکن است یک شرکت کاتینگ پرده برای شما ایجاد کند. پخش بیش از حد یک ست کاتینگ در محدوده یا شهری است که فروشگاه شما در آن واقع شده. این کار باعث می‌شود گالری‌های بسیار زیادی در نزدیک فروشگاه و گالری شما دقیقاً مشابه نمونه‌ها و کالیته‌های شما را داشته باشند. پس بدیهی است که شما نمی‌توانید پارچه پرده‌ای خود را با حاشیه سود مناسب بفروشید چون همیشه نگران این موضوع هستید که فروشگاه نزدیک شما همان کالیته و پارچه را با قیمت بسیار پائین‌تری به خریدار بفروشد، صرفاً برای اینکه در سایر اقلام فاکتور مثل دوخت، نصب، نوار پرده یا احیاناً پرده اتاق‌های دیگر سود ببرد و به این ترتیب نه تنها شما خرید این مشتری را از دست می‌دهید بلکه اعتماد این مشتری از شما سلب شده و دیگر به فروشگاه پرده شما مراجعه نخواهد کرد.

توصیه می کنیم از شرکتی ست کاتینگ خود را خریداری کنید که متعهد شود به فروشگاه و گالری‌های نزدیک شما به هیچ عنوان کاتینگی را که به شما فروخته عرضه نکند، تا شما در محدوده خود تنها فروشگاهی باشید که این ست را دارید و با اطمینان بتوانید کالیته‌های این ست کاتینگ را به خریدار پیشنهاد بدهید.مراکز پخش کاتینگ پرده

مراکز پخش کاتینگ پرده درست مثل گالری ها و فروشگاه های عرضه پارچه پرده ای بسیار گسترده و پراکنده هستند در سرتاسر ایران. به عنوان مثال در تهران مراکزی مثل بازار بزرگ تهران، خیابان زرتشت، خیابان مولوی، عبدل آباد، مناطقی هستند که شرکت‌های عرضه کاتینگ پرده متمرکزتر حضور دارند ولی توصیه ما برای پیدا کردن شرکت‌های معتبر با پشتیبانی خوب، از طریق اینترنت  و همین طور تحقیق از دوستان و همکاران می باشد.

 منبع متن: زیبا دکور


مرکز کاتینگ پرده «پر»

شماره تماس: 09128053879  

شماره همراه و واتساپ 09931736730